7000 éves gyógymód
A nyílgyökér termesztés 7000 évvel ezelőttre nyúlik vissza.
Nevének eredete: a bennszülött karibi lakosok a nyilak által okozott sebeiket ezzel a növénnyel gyógyították. A Karib-tenger és Dél-Amerika térségében termő nyílgyökér növény földalatti gumójából készül a finom szemcsés liszt. A nyílgyökérliszt egy íztelen, fehér színű, porállagú (hintőpor jellegű), nagyon könnyen emészthető keményítő.
Egészségre gyakorolt hatásai
- A nyílgyökér gluténmentes, vitaminokban és ásványi anyagokban rendkívül gazdag,
- Emésztésserkentő
- Fenntartja szervezetünkben a savas és lúgos egyensúlyt
- Könnyen emészthető, ezért kisbabák is fogyaszthatják
- Magas folát tartalma miatt különösen ajánlott várandós kismamáknak
- Kiemelkedő kálium tartalma révén fogyasztása szívünknek is kedvez, segít a pulzusszámunk és a vérnyomásunk szabályozásában
Szerepe a bőrápolásban
- Segítségével eredményesen kezelhetőek a himlő és üszkösödés okozta bőrfertőzések
- Használhatjuk hintőporként
- Gyógyítja a lábgombát
- Fekélyek, sebek helyi kezelésére is kiválóan alkalmas
Mire használható a nyílgyökér liszt?
Hasonlóan működik, mint a kukoricakeményítő, kiválóan alkalmas szószok, mártások, főzelékek, levesek, pudingok sűrítésére. (Két teáskanál nyílgyökérliszt felel megy egy evőkanál kukoricakeményítőnek).
Kiválóan alkalmas a búzaliszt helyettesítésére is, így nagyon finom kenyerek, pékáruk, kekszek, muffinok készíthetőek a nyílgyökér lisztből. (kb. 1 teáskanál nyílgyökér liszt= 1 evőkanál búzaliszttel)
Figyelem!
A nyílgyökér sok keményítőt tartalmaz, aki rendszeresen sportol, az nyugodtan ehet egy kicsit többet ezekből a keményítőkből, de a többiek csak mértékkel használja. Az autoimmun betegségben szenvedőknek , egyenesen kerülendő a használata.